20/05/2024
BAKIM & PERFORMANS

Silecek Bakımı Nasıl Yapılır

Silecek Bakımı Nasıl Yapılır

Silecek bakımı nasıl yapılır ? Sileceklerin bakımı oldukça önemlidir. Silecek bakımı basit ama ihmali halinde pahalıya mal olabilecek sonuçlara sebep olur. Arabanız ne kadar son model olursa olsun özellikle yağışlı havalarda hayat kurtarıcınız sileceklerinizdir. Özelliği bozulmuş işlevini yapamayan silecek faydadan çok zarar verecektir. Lastiği bozuk silecek aracınızın camını çizebileceği gibi en ihtiyaç duyduğunuz anda iş görmez ve belki de trafikte kalmanıza bile sebep olabilir. Bu yüzden yazımızda silecek bakımı nasıl yapılır konusunda bilgiler vermek istiyoruz.

Silecekler İyi Silmiyor

Silecekler iyi silmiyorsa bunun sebebi silecek tam basmıyor olabilir veya silecek tam silmiyor olabilir ya da silecek lastiğiniz sertleşmiş olabilir. Silecek lastiği nasıl yumuşatılır sorunuzu duyar gibiyim. Bunun için yapılması gereken ilkin saf su ile silecek lastiği ılık suyla silinmelidir. Bunu yaparken bezde siyahlıkların çıktığını gözlemleyeceksiniz. Silecek lastiğinin camla temas ettiği yerde grafit yapısı olduğundan bu siyahlık beze geçer. Bunu bilmeyen birçok kullanıcı istemeden de olsa her otosunu yıkadığında sileceklerini silme gibi bir alışkanlığı da varsa kendi eliyle sileceğinin ömrünü kısaltmaktadır. Sertleşen silecek lastiğine bebek kremi sürmek lastiğin yumuşamasını sağlayacaktır.

Silecek Sesine Çözüm 

Silecek sesinin sebebi bir önceki paragrafta bahsettiğim lastik üzerindeki grafitin bitmesinden kaynaklanır. Çünkü grafiti tozu camın üzerinde lastiğin kaymasını sağlayan bir maddedir. Eskilerde çilingirlerce yoğun olarak kullanılan grafiti şimdilerde bulmak oldukça güç. Aynı özelliğe sahip kurşun kalem ucunun toz haline getirilerek silecek lastiğine sürülmesi silecek sesine kesin çözüm olacaktır. Burada önemli olan sileceğin yırtılıp deforme olmamış olmasıdır. Aksi takdirde sileceklerin lastiklerini değiştirmeniz gerekecektir. Ayrıca silecek suyunun içine az miktarda bulaşık deterjanı eklemekte faydalı olacaktır.

Yeni Silecek Neden Ses Yapar

Yeni sileceklerin ses yapmasının temel sebebi silecek lastiklerinin rafta yıllanmış olmasıdır. Düşük kaliteli silecek lastikleri de ses yapabilmektedir. Aracınıza orijinal silecek takmanıza rağmen silecek lastiği ses yapıyor sa arabanın camında da bozulmalar olmuş olabilir. Bu da sileceklerden ses çıkmasına sebep olabilmekte. Bu durumlarda aracın ön camlarına su kaydırıcı uygulamaları da yapabileceği gibi,  Arabanın ön camlarına oto cilası sürülebilir yalnız silerken uzunca ve güzelce camlar silinip parlatılmalıdır. Yaz sıcaklığı silecek lastiklerinin sertleşmesine sebep olduğundan sertleşen lastiklerin ses çıkarmasının sebebi bu yüzdendir. Son olarak her yaz mevsiminden sonra imkanlar nispetinde araçların silecek lastiğini değiştirmenizi tavsiye ederiz.

İlginizi Çekebilir: Bim Kek Fiyatları

About Author

Ahmet

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir